Dívky od slova dívat se

Z velké části si svět jen představujeme a platí to o každém z nás, ale o nevidomých dvojnásob. Poslední týden jsem strávil v nemocnici a tady je neznámé úplně všechno – jak věci, tak i lidi. Největší spolehnutí je na postel, ve které ležím, ta totiž nikam neuteče a nezmění tvar. Všechno ostatní jsou hádanky, které se snažím rychle řešit. „Kdybyste potřeboval na záchod, tak radši zazvoňte na sestřičku,“ naléhá na mě doktor. „Tak, tady je záchod a když šáhnete vedle, tam je zase sprcha. Ale zatím se radši nesprchujte, abyste nespad,“ to mi zase vysvětluje sestra ve zralém věku s těžkým, ale příjemným parfémem. Já se znovu a znovu bráním a vysvětluju, že se brzy zorientuju a umyju se sám ještě dnes. Ovšem ještě horší pocit mám, když mě v příštích dnech po cestě na toaletu různé sestry chválí, jak jsem šikovný. Chce se mi řvát: „pro boha, vždyť ten záchod je přímo naproti pokoji, máte mě za úplnýho idiota?“ Místo toho se usměju, jako že jsem polichocen, a nic jiného ani dělat nemůžu. Stejně tak mě chválí za to, že si umím nalít čaj z konvičky, že dojdu ke stolu, že umím zavřít okno nebo otočit noční stolek. Pravdou je, že nemůžu dělat nic, jen být ještě samostatnější, abych dokázal, že je to samozřejmost, a s úsměvem poslouchat chvály, které ve skutečnosti znamenají údiv.

A přesto jsem vděčný za soucit lidí kolem a za to, že se ke mně kvůli handicapu chovají laskavěji, než je obvyklé. Vím, že mají ty nejlepší úmysly. Co víc, jsem vděčný za každý další rozhovor v té nemocniční samotě.

 

Dobrého jen po troškách

 

Proto mě enormě zajímají sestřičky. Kromě toho, že jsem, samozřejmě, zvědavý chlap a obdivovatel žen, ony jsou teď pro mě něco jako andělé. Vůbec nechápu, jak tady můžou strávit 12 hodin někdy s obzvlášť náročnými pacienty a přesto se usmívat. Zřejmě je musí taková práce naplňovat. Krátím si dlouhou chvíli přemýšlením o sestřičkách, jak asi vypadají, jak se doopravdy cítí, jak se asi vyspali a s kým… Ne, to už si dělám legraci. Nechci, pochopitelně, být dotěrný, a tak se jich příliš často neptám, ale spíš si zkouším domýšlet. Tak například je tady sestra s tichým altovým hlasem, středně vysoké postavy, hubená a bez nějakého výrazného parfému. Tolik jsem vytušil z hlasu. Nejspíš by mi nepřipadala průzračně krásná a určitě mi nezpůsobí bezesné noci, spíš mě na ní zajímá neurčitě rozporuplná energie, kterou vysílá. Je trochu přísná, trochu smutná, trochu chladná a přitom v noci, když mi přijde vzít krev na testy, zní tak něžně, že by se k ní člověk přivinul. Ale ve chvíli, kdy se na ní usměju a zavtipkuju, přijde mi, že přes sebe hodila igelitový pytel. Vždycky nastane dlouhé ticho a pak někdy rozpačitě vtipnou poznámku vrátí a jindy je prostě jen potichu. Je to takový ten těžko předvídatelný typ, tajemná, trochu hrdá květina, která se zase jindy, přesně ve chvíli, kdy já už nemám chuť komunikovat, nečekaně rozvine a rozpovídá se. Za týden pobytu jsem zjistil, že staví dům, donedávna se věnovala skautingu a má bezlepkovou dietu. Jmenuje se Daniela, což jsem si ovšem nepředstavoval, radši bych jí dal jméno Běta. Včera přišla s rozjasněnou náladou, ale cosi mi bránilo zeptat se jí, co jí rozveselilo. Vidím to na dobrou péči partnera. ;)

Oheň, co hezky hřeje, ale jestli se jednou rozpálí…

 

Tahle slečna, když jsem ji jedno ráno poprvé slyšel, mě ze všeho nejdřív naštvala. Prošla totiž celým pokojem, s každým pacientem docela normálně promluvila, zeptala se na obtíže a připravila ranní léky. Jak jsem ji poslouchal, říkám si: „ta určitě vypadá nevinně a křehce jako panenka.“ Ale pak došla ke mně a udělala to, co mě vždycky spolehlivě naštve, otočila se mým směrem, nadechla se a spustila velmi hlasitě a zřetelně: „paanee Váámooš, niic váás neeboolíí, máátee nějaakéé pootíížee?“
„Ne,“ já na to rezervovaně, „aa měl jstee včeeraa stooliiciiiii?“
„řekl jsem popravdě, že měl, a cítil jsem se zase jednou jako retardovaný chudáček, na kterého se musí hlasitě a pomalu, protože není jen slepý, ale taky blbý. Řekl jsem si, že jediné, co s tím můžu dělat, je mluvit tiše, aby věděla, že ji slyším. Ovšem protože krásně voní a má milý „písčitě zrnitý“ hlas, začal jsem se o ni zajímat. Představil jsem si hubenou malou černovlásku s vlasy na mikádo a plaché zelené oči, kterým jakoby odporují živé až temperamentní pohyby. To byla má představa a počítal jsem s tím, že nejspíš bude daleko od reality. V průběhu dne už se sestřičkou byla legrace, dokonce se nám svěřila, že toho má dnes moc, a jak pořád pobíhá od pacienta k pacientovi, je z toho všeho celá zblblá. Kdybychom se jí zeptali, jak se jmenuje, prý by to snad ani nevěděla. A tu jsem já, zvědavec rychle využil situace a zeptal jsem se: „a jak se jmenujete?“
Na okamžik se objevila maličká skulina do jejího světa a Markéta mi úplně jiným hlasem sdělila, že se jmenuje Markéta. A to už na vás skrze to jméno dýchne vlna pocitů a barev, čili dýchne na vás nefalšovaná Markétovitost. Hned máte dojem, že jste uvnitř jejího srdce, i když jenom na krajíčku. V tu chvíli jsem si ji zamiloval.

Večer přišla na návštěvu kamarádka, která vidí. Povídali jsme si v prázdné společenské místnosti o problémech v práci, když se k nám přiřítila sestra Markéta s injekcí inzulinu. Kamarádka je zvyklá na moje detailní dotazy, a tak jsem pak vyzvídal, jak Markéta vypadá. Vysoká tak metr sedmdesát, hubená, malá prsa, nejkrásnější na ní jsou vlasy, které má v culíku dlouhé až po zadek a v barvě tmavohnědé. V uchu prý nosí tunel, což mě zarazilo a musel jsem si to nechat vysvětlit. Během detailního popisu tunelů v uchu jsem třikrát zaplašil představu, jak slečna asi vypadá v černých kalhotkách se třpytkama a jak to asi zní, když slastně vzdychne. Hned na to jsem si vynadal do nízkého tvora a zkusil jsem nasadit výraz nevinného intelektuála. Nepomohlo to.

S Markétou se to má tak… s určitostí vím o ní jen to, že stejně jako já nejí maso. A právě pro tu vůni, pro zvuk jejího hlasu a záplavu tmavěhnědých vlasů ji považuju za neodolatelnou kočku. Pohybuju se ale jen ve vodách fantazie a nic hmatatelného v rukách nemám. Nanejvýš možná v sobě najdu odvahu požádat jí, abych si směl sáhnout na ten culík. A až mi bude brát kapičku krve na glikemii, ucítím, jestli má prsty teplé nebo studené. Zachvílí nastoupí na noční službu, tak uvidíme, jestli se nebudu sám sobě smát, že si namlouvám nesmysly. Doufám, že se o ní ještě něco dozvím.

Tentokrát jsem se s vámi podělil o docela intimní věc, jak vnímám jako nevidomý krásu ženy. Tohle je jedna z věcí, kde svůj handicap pociťuji nejbolestněji a přitom jsem sice o něco ochuzen, ale zároveň obohacen o ty vzrušuící představy a postupné dopátrávání se. Nejradši bych si je, samozřejmě, celé osahal a přivoněl k nim jako k pampelišce, ale to by se jim jistě zdálo trochu odvážné. :D Mám svou milovanou přítelkyni a to je zase úplně jiný rozměr. Do posledního kousíčku umím ocenit její fyzickou krásu, i když nevidím, a nemůže mi to pokazit nějaký ten pupínek nebo nevhodná kombinace oblečení, tím se to naopak stává ještě zajímavější. A nazačátku byl také jen nehmotný hlas, visící v prostoru, trocha vůně a celá hromada představ.

Nevím, vidící pánové, kdo je na tom líp, jestli vy s možností svlékat holky očima, s možností hltat fotky s nahotinkama a nebo já s… s… Jste to vy, že? :D

Říkáte si, co to tady řeším za blbosti? A co mám jako v tý nemocnici dělat?

49 komentářů u „Dívky od slova dívat se“

 1. Thank you so much for giving everyone an exceptionally memorable chance to read critical reviews from this website. It’s always so terrific plus packed with a good time for me personally and my office friends to visit your website minimum three times in a week to find out the latest stuff you will have. And lastly, I’m just actually amazed for the surprising creative ideas you give. Selected 4 tips on this page are in reality the finest we’ve ever had.

 2. I am also writing to make you know what a fantastic encounter my child had using the blog. She figured out a good number of details, not to mention what it is like to have a wonderful teaching mood to let many others without hassle thoroughly grasp various tortuous things. You really surpassed our expected results. I appreciate you for rendering these informative, dependable, revealing as well as cool thoughts on this topic to Emily.

 3. Thank you so much for providing individuals with an extremely pleasant chance to discover important secrets from here. It can be so superb and stuffed with fun for me and my office co-workers to visit your blog at a minimum thrice a week to find out the fresh guides you have. And indeed, I’m so always motivated considering the eye-popping methods served by you. Some 1 points in this posting are honestly the very best we have had.

 4. My wife and i ended up being quite joyful when John could do his web research through the entire ideas he grabbed when using the web pages. It is now and again perplexing just to always be giving freely tricks which often a number of people have been trying to sell. And we recognize we’ve got the blog owner to be grateful to for this. All the explanations you’ve made, the easy site menu, the relationships you can make it easier to promote – it’s got most remarkable, and it’s assisting our son in addition to the family reckon that this theme is satisfying, which is very serious. Thanks for all the pieces!

 5. I am just writing to make you understand of the impressive discovery my friend’s child developed going through your site. She realized lots of details, not to mention what it is like to have a marvelous helping nature to make many more just learn some extremely tough things. You undoubtedly exceeded my expected results. Thank you for providing the beneficial, trustworthy, informative as well as fun tips about the topic to Lizeth.

 6. My spouse and i ended up being now thankful when Michael could finish off his analysis with the precious recommendations he gained through your site. It is now and again perplexing to just continually be freely giving procedures that men and women could have been trying to sell. We really consider we’ve got you to be grateful to for this. These illustrations you’ve made, the easy website navigation, the relationships you make it easier to create – it is mostly awesome, and it’s really helping our son and us understand that article is fun, and that’s very fundamental. Many thanks for all the pieces!

 7. I am only commenting to make you be aware of of the awesome experience my cousin’s daughter obtained checking your webblog. She mastered lots of things, most notably how it is like to possess an awesome coaching style to get many people easily understand chosen tricky matters. You undoubtedly exceeded readers‘ expected results. Thanks for providing these productive, dependable, revealing and unique tips on the topic to Sandra.

 8. Thank you so much for giving everyone a very superb chance to discover important secrets from this blog. It is usually very sweet plus jam-packed with fun for me and my office friends to visit the blog the equivalent of 3 times per week to study the fresh stuff you will have. Not to mention, I’m actually pleased for the tremendous things you give. Selected 2 areas in this post are certainly the most suitable I have had.

 9. I must convey my respect for your kind-heartedness in support of men and women who actually need help on this one issue. Your special commitment to getting the message all around had been certainly invaluable and has frequently permitted people like me to get to their goals. Your warm and helpful tutorial signifies a great deal to me and substantially more to my colleagues. Thank you; from each one of us.

 10. Thanks for each of your work on this website. Gloria loves going through research and it is simple to grasp why. Most of us hear all relating to the compelling method you give informative tricks on this website and in addition welcome participation from other ones on the situation so our daughter is actually understanding a great deal. Enjoy the rest of the new year. Your performing a dazzling job.

 11. I precisely desired to appreciate you yet again. I am not sure what I would have taken care of in the absence of the tactics documented by you relating to my subject. Certainly was a very fearsome situation for me personally, nevertheless spending time with a well-written form you managed it made me to jump with delight. Now i am happier for this advice and as well , trust you really know what an amazing job that you are undertaking teaching men and women all through your webpage. Probably you haven’t encountered all of us.

 12. My spouse and i got now thrilled that Ervin could conclude his studies via the ideas he had from your web pages. It’s not at all simplistic just to always be handing out methods that many some other people have been trying to sell. We really fully grasp we now have the blog owner to appreciate for that. These illustrations you’ve made, the simple site navigation, the relationships you will make it easier to engender – it’s all terrific, and it’s really assisting our son and the family know that that issue is exciting, and that’s truly serious. Many thanks for all!

 13. I have to express some thanks to the writer just for bailing me out of such a situation. After scouting through the the net and meeting thoughts which are not pleasant, I was thinking my life was over. Existing minus the strategies to the difficulties you have fixed by way of your entire blog post is a crucial case, and those which might have adversely affected my career if I hadn’t encountered your blog. Your own expertise and kindness in controlling every part was crucial. I don’t know what I would have done if I hadn’t discovered such a step like this. It’s possible to now look forward to my future. Thanks a lot so much for the skilled and amazing help. I will not be reluctant to propose the sites to anyone who should get care about this area.

 14. I must express my passion for your kindness for those people that really want help with this one field. Your real commitment to passing the solution all-around was definitely helpful and has frequently permitted employees much like me to achieve their targets. This important tutorial denotes so much a person like me and a whole lot more to my office workers. Thank you; from everyone of us.

 15. I must convey my admiration for your kindness in support of individuals that should have guidance on your concern. Your special commitment to passing the message up and down was rather valuable and has regularly allowed many people just like me to arrive at their desired goals. Your own useful suggestions entails so much a person like me and even further to my office workers. Thanks a lot; from all of us.

 16. I in addition to my pals were found to be checking out the great guidelines from your site and so unexpectedly came up with an awful suspicion I never thanked the website owner for those tips. Those young men came for this reason joyful to read them and now have undoubtedly been tapping into these things. Appreciation for being indeed helpful and then for going for this sort of superior useful guides most people are really desperate to learn about. Our own sincere apologies for not expressing appreciation to you sooner.

 17. I wanted to develop a simple comment so as to express gratitude to you for the great hints you are giving out at this site. My time-consuming internet lookup has finally been paid with beneficial ideas to talk about with my close friends. I would assume that most of us visitors are really endowed to dwell in a fabulous network with very many brilliant professionals with useful points. I feel extremely privileged to have encountered the site and look forward to tons of more thrilling minutes reading here. Thanks a lot once more for all the details.

 18. I want to get across my respect for your generosity supporting people that require help on the question. Your real dedication to getting the solution all around has been exceedingly advantageous and have constantly helped individuals much like me to get to their pursuits. Your helpful key points denotes a lot a person like me and far more to my fellow workers. Thank you; from each one of us.

 19. I enjoy you because of all your labor on this web page. My mother really loves carrying out research and it is simple to grasp why. My partner and i learn all regarding the compelling manner you make precious things through the blog and even attract contribution from the others on that theme then our favorite daughter has been being taught a lot of things. Take advantage of the rest of the year. Your doing a superb job.

 20. I would like to show my thanks to the writer just for bailing me out of this particular incident. After looking out throughout the world-wide-web and obtaining solutions that were not pleasant, I thought my entire life was over. Existing without the presence of answers to the problems you have sorted out through your main guideline is a crucial case, and ones which could have in a negative way affected my career if I hadn’t discovered your site. Your training and kindness in controlling the whole lot was valuable. I don’t know what I would’ve done if I hadn’t discovered such a step like this. I can also at this moment look forward to my future. Thanks for your time so much for this impressive and results-oriented guide. I will not be reluctant to suggest the sites to anybody who requires guidelines on this subject matter.

 21. I simply needed to thank you very much again. I am not sure the things that I might have done without the actual basics provided by you directly on that subject matter. This has been a terrifying difficulty in my position, but observing this specialised manner you managed that forced me to leap for gladness. I am grateful for this service and then wish you realize what an amazing job you have been accomplishing educating the rest using your blog post. Most probably you have never met any of us.

 22. Thanks a lot for providing individuals with a very wonderful opportunity to read in detail from this website. It’s always so brilliant and as well , stuffed with a lot of fun for me personally and my office mates to search your web site really 3 times every week to find out the newest guidance you have. And definitely, I’m just certainly pleased for the impressive points you serve. Selected 2 areas in this posting are basically the most beneficial we have all had.

 23. Oh my goodness! a tremendous article dude. Thank you Nevertheless I am experiencing difficulty with ur rss . Don抰 know why Unable to subscribe to it. Is there anyone getting an identical rss drawback? Anyone who knows kindly respond. Thnkx

 24. I want to point out my passion for your kind-heartedness supporting those people that really need assistance with this subject matter. Your very own commitment to getting the message all-around had become remarkably beneficial and has always empowered girls much like me to reach their ambitions. The warm and helpful key points implies much to me and somewhat more to my peers. Many thanks; from all of us.

 25. I just wanted to construct a small note in order to thank you for these pleasant concepts you are posting on this website. My long internet research has at the end of the day been recognized with reputable details to share with my family. I ‚d point out that we site visitors are very much blessed to be in a fine network with very many brilliant individuals with good plans. I feel truly lucky to have used your entire web pages and look forward to tons of more cool times reading here. Thank you again for a lot of things.

 26. I’m writing to make you be aware of of the brilliant experience my friend’s daughter undergone reading yuor web blog. She discovered too many things, which included what it is like to possess a very effective coaching nature to let the others without problems fully grasp specified complex issues. You actually did more than our expectations. I appreciate you for delivering the priceless, healthy, explanatory and even cool guidance on the topic to Julie.

 27. Thanks so much for giving everyone such a brilliant possiblity to read from this website. It’s usually so kind plus packed with fun for me personally and my office mates to search your web site minimum 3 times in one week to learn the newest things you will have. Of course, I am just actually motivated with the spectacular advice you serve. Some two facts in this posting are surely the most effective I’ve had.

 28. I precisely wanted to appreciate you yet again. I do not know the things that I would have accomplished without the aspects shared by you directly on my industry. Completely was an absolute troublesome issue in my circumstances, however , seeing this specialized tactic you treated the issue forced me to jump for fulfillment. I am thankful for this support and trust you really know what an amazing job you happen to be putting in training the rest by way of your blog post. More than likely you haven’t come across all of us.

 29. Thanks for your own efforts on this website. Debby loves conducting investigation and it’s simple to grasp why. Many of us hear all regarding the powerful means you render insightful steps on your blog and as well welcome response from visitors on that topic plus our favorite simple princess is certainly starting to learn a lot. Take advantage of the remaining portion of the new year. You are doing a fantastic job.

 30. My spouse and i felt very peaceful Louis managed to conclude his investigation from the precious recommendations he made while using the blog. It is now and again perplexing to simply happen to be giving out concepts which often some others could have been trying to sell. So we fully understand we now have the writer to be grateful to for this. Those explanations you made, the simple blog navigation, the relationships you will help engender – it is all excellent, and it’s assisting our son in addition to our family understand that theme is interesting, which is especially important. Thanks for everything!

 31. I wanted to post a remark to be able to thank you for the great guides you are showing here. My time-consuming internet research has now been compensated with pleasant know-how to exchange with my relatives. I ‚d express that most of us readers actually are really blessed to dwell in a very good network with very many marvellous people with helpful concepts. I feel truly fortunate to have encountered your entire webpages and look forward to tons of more exciting minutes reading here. Thanks once more for all the details.

 32. I together with my pals were checking the great points on your website while quickly I had a terrible suspicion I never expressed respect to the website owner for those techniques. The people came as a consequence thrilled to study all of them and now have truly been having fun with these things. Appreciate your indeed being so accommodating as well as for deciding on this sort of smart issues most people are really eager to be informed on. My very own honest regret for not expressing gratitude to earlier.

 33. I enjoy you because of all your hard work on this website. Gloria delights in setting aside time for research and it’s really obvious why. Most of us know all about the lively means you produce reliable tips on the web site and in addition increase response from others on that situation and our own child is undoubtedly being taught a lot of things. Have fun with the remaining portion of the new year. You are always carrying out a really good job.

 34. Thank you a lot for providing individuals with a very pleasant opportunity to discover important secrets from here. It’s always very great and also jam-packed with a good time for me personally and my office mates to search your blog at least three times in 7 days to see the new tips you have. And of course, I am just at all times happy concerning the mind-boggling strategies you serve. Some 1 points on this page are certainly the most efficient I have had.

 35. Thank you for your own work on this web site. My mom take interest in going through investigations and it is easy to understand why. All of us notice all of the lively tactic you provide insightful guidelines on this web blog and as well as foster contribution from others on that concern so our own girl is certainly becoming educated a lot of things. Take advantage of the rest of the new year. You are always conducting a remarkable job.

 36. I simply wanted to jot down a quick comment to appreciate you for those magnificent guides you are showing at this website. My considerable internet look up has at the end been rewarded with extremely good facts and strategies to talk about with my co-workers. I ‚d declare that we visitors are very blessed to live in a wonderful website with very many marvellous people with very helpful opinions. I feel really grateful to have used your webpage and look forward to so many more fun minutes reading here. Thanks once again for all the details.

 37. I want to point out my affection for your kindness supporting men who should have assistance with your niche. Your special commitment to passing the message all through had been definitely powerful and have usually encouraged people much like me to get to their targets. The insightful information signifies a great deal to me and additionally to my mates. Regards; from everyone of us.

 38. Thank you for all your valuable hard work on this site. Ellie really likes managing research and it’s simple to grasp why. My spouse and i learn all about the compelling means you produce practical guides via this web site and therefore invigorate participation from visitors on this article while our child is now understanding so much. Have fun with the remaining portion of the year. You have been carrying out a really good job.

 39. Thanks so much for giving everyone such a memorable possiblity to read from this blog. It is always very amazing plus full of a lot of fun for me personally and my office acquaintances to search your blog at least three times per week to study the newest items you will have. And of course, I am also at all times astounded concerning the attractive creative ideas you give. Some 1 areas in this post are unquestionably the simplest we’ve ever had.

 40. Thanks a lot for giving everyone an exceptionally brilliant opportunity to discover important secrets from this website. It’s usually so nice and as well , jam-packed with a good time for me personally and my office peers to search the blog at the least three times weekly to learn the fresh things you have. Of course, we’re actually satisfied considering the mind-boggling hints you serve. Selected 1 facts in this posting are undoubtedly the very best we have ever had.

 41. I’m commenting to make you be aware of what a notable encounter my wife’s child undergone checking your web page. She learned such a lot of issues, which include what it’s like to have a wonderful teaching spirit to make the mediocre ones without problems know some complex subject matter. You really exceeded my expected results. Thank you for imparting those necessary, trusted, revealing as well as fun thoughts on the topic to Lizeth.

 42. An interesting dialogue is worth comment. I feel that you need to write more on this subject, it might not be a taboo topic however typically persons are not sufficient to talk on such topics. To the next. Cheers

 43. I enjoy you because of each of your hard work on this web site. My niece loves managing internet research and it’s obvious why. My spouse and i know all of the compelling medium you render priceless secrets through this blog and in addition boost contribution from some other people on this concept then our princess is actually starting to learn a great deal. Enjoy the remaining portion of the year. Your conducting a good job.

 44. I wanted to send you a very small remark to finally give many thanks yet again regarding the pleasant views you have contributed in this article. It has been so extremely open-handed of people like you to present without restraint what a lot of folks could have supplied for an e-book to make some profit for themselves, and in particular considering the fact that you could possibly have tried it if you ever desired. Those principles additionally served to be the good way to fully grasp that the rest have the same keenness just as my very own to learn a whole lot more pertaining to this matter. I am certain there are numerous more pleasurable opportunities up front for those who find out your site.

 45. I wanted to compose you that tiny remark to be able to thank you yet again considering the remarkable guidelines you’ve shared above. It was simply pretty generous with you to deliver extensively all that many of us could possibly have supplied as an electronic book to end up making some money for themselves, mostly seeing that you might well have tried it in case you desired. The inspiring ideas additionally worked to be a easy way to fully grasp that many people have the identical eagerness really like my personal own to figure out more regarding this problem. I know there are lots of more pleasant occasions ahead for individuals who look over your blog post.

 46. That is the proper weblog for anyone who wants to seek out out about this topic. You notice a lot its virtually exhausting to argue with you (not that I really would need匟aHa). You positively put a new spin on a subject thats been written about for years. Nice stuff, simply great!

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *